3D

Telpiskais 3D skatījums uz objektiem nodrošina neticamu klātbūtnes efektu virtuālajā vidē, ko esam jau izbaudījuši kinoteātrī – ikviena ietekmīga filmu kompānija ir sajutusi 3D garšu, un arvien vairāk filmu un multfilmu ir pieejamas šajā formātā. Tādi ietekmīgi tehnoloģiju uzņēmumi kā Sony un Samsung aktīvi sākuši piedāvāt 3D televizorus, arī televīzijas izmēģina spēkus 3D satura radīšanā un pārraidē. Pavisam nesen klātbūtnes efektu varēja izbaudīt Francijas atklātā tenisa turnīra spēles skatītāji, ko savā demonstrāciju zālē piedāvāja noskatīties arī Lattelecom. Visaktīvāk šobrīd 3D formātā tiek translēti tieši sporta pasākumi, attīstās arī 3D video spēļu izstrāde – tā ir īpaša sajūta un līdzpārdzīvojums, skatoties filmas, baudot sporta pasākumus un spēlējot spēles 3D formātā! Lai līdz personiskajam televizoram vai datoram pārraidītu ārkārtīgi lielu datu apjomu, kas nepieciešams 3D programmas translācijai, vajadzīgs vismaz 25 Mbit/s ātrs internets. Ar optisko internetu 3D televīzija jūs nepārsteigs nesagatavotus!

Mākoņdatošana (cloud computing)

Termins mākoņdatošana, iespējams, ir zināms tikai nedaudziem, bet vēl mazāk ir to, kuri tā pa īstam izprot tā nozīmi. Būtībā mākoņdatošanu jau tagad izmanto ikviens interneta lietotājs – ikviens e-pasts, portālā draugiem.lv ievietotās bildes vai YouTube video atrodas virtuālajā datu noliktavā jeb mākonī, kam mēs varam piekļūt no jebkuras vietas ar interneta pieslēgumu. Šādi izmantojam pavisam niecīgu daļu no mākoņdatošanas iespējām, taču jau pavisam tuvā nākotnē šī datu glabātava ļaus iztikt pat bez datora cietā diska. Drīz visus dokumentus, bildes, video u.c. personisko un biznesa informāciju glabāsim acij neredzamā, bet ārkārtīgi ietilpīgā virtuālajā vietnē, tādējādi neaizņemot sava datora cieto disku un saņemot iespēju piekļūt saviem datiem no jebkuras vietas. Protams, šī programma ir pilnvērtīgi lietojama ar vienu noteikumu – ja mums pieejams stabils, kvalitatīvs un ātrs internets, kas spēj vienlaikus pārraidīt un saņemt lielu datu apjomu.

E-vides attīstība

E-vides iespējas ir bezgalīgas – mēs tik tikko sākam iepazīt e-parakstus, taču citur pasaulē jau tiek izmantoti e-medicīnas pakalpojumi. E-medicīna nenozīmē gluži to, ka turpmāk mūs konsultēs datorsistēmas mikročips, bet gan, ka lielu daļu veselības jautājumus risināsim, kontaktējoties ar ārstu un nosūtot veselības datus attālināti. Tādējādi neatkarīgi no dzīvesvietas visiem būs iespēja piekļūt labākajai medicīniskajai aprūpei. E-medicīna ļaus ietaupīt laiku un līdzekļus sev un ārstiem – tiks veidotas automātiskas datu bāzes, īpaši sensori ik dienas nolasīs sev nepieciešamo informāciju (piemēram, sirdsdarbību vai asinsspiedienu) un automātiski to nosūtīs medicīnas iestādei, kas veiks nepieciešamo datu apstrādi un uzglabāšanu. Ļoti aktuāli ir arī e-izglītības jautājumi – jau šobrīd internetā iespējams klausīties vieslekcijas un apgūt atsevišķus kursus, taču nākotnē šī joma ļoti strauji attīstīsies. Absolvēt Kembridžas universitāti vai koledžu Japānā, kamēr atrodies dzimtajā Latvijā, – tas ir reāli, turklāt pavisam drīz!